Antonín Ličman

malíř a grafik ( * 1946, Hranice    † 2018, Hranice)

Antonín Ličman byl hranický malíř a grafik. Narodil se v Hranicích, kde celý život žil a tvořil. Vystudoval propagační výtvarnictví, kterému se věnoval až do roku 1991. Poté se rozhodl naplno věnovat volné tvorbě.

Poprvé vystavoval v roce 1984 v Olomouci společně se svou manželkou, ilustrátorkou, grafičkou a výtvarnicí, Blankou Ličmanovou. Antonín se zaměřoval na figurální kompozice, zátiší a malá městská zákoutí. Jeho impresivně laděné obrazy zpočátku dotvářel malířskými špachtlemi. Postupem času však jeho tvorba dostala abstraktnější ráz.

Jeho nejmladší díla mají realistické pojetí. Autor se vyžíval v tom, že může svobodně tvořit to, co zrovna v danou chvíli chce. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v České republice, na Slovensku, Rakousku, Německu, Švýcarsku, Dánsku, Anglii, USA a dalších zemí.

Antonín Ličman zemřel 18. března 2018 po dlouhé a těžké nemoci. V tom samém roce ještě stihl uskutečnit svou poslední výstavu s názvem Od abstrakce k realistické minulosti…, která byla k vidění ve Velkém sále na Staré radnici v Hranicích.