Ing. Jan Jaroš

lesní inženýr, profesor a malíř ( * 1921, Hranice    † 2014, Hranice)

Ing. Jan Jaroš byl lesní inženýr, středoškolský profesor a malíř krajin. Narodil se do významné zemědělské rodiny. Od raného dětsví se věnoval kreslení a malování. Vystudoval Základní školu v Hranicích a poté odmaturoval na Vyšší hospodářské škole v Přerově.

Po středoškolském studiu byl nasazen jako soustružník ve Štýrském Hradci, kde pracoval až do konce války. Poté vystudoval Vyšší lesnickou školu v Hranicích a pokračoval dál studiem lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně. V roce 1950 získal titul lesní inženýr a později nastoupil jako profesor hospodářské úpravy lesů a dendrometrie na Střední lesnické škole v Hranicích, kde působil až do odchodu do důchodu. Jeho studenti na něj dodnes vzpomínají pro jeho lidské i pedagogické kvality.

Jeho celoživotní zálibou a vášní bylo také malířství, zaměřoval se zejména na krajinu a lesní interiéry. Rád se věnoval krajině Valašska a jen málokdy namaloval portrét nebo zátiší. Své obrazy také vystavoval a podnikl i dvě zahraniční studijní cesty po Skandinávii a Austrálii, kde vytvořil soubor obrazů místních krajin. Své obrazy vystavoval dokonce v australském městě Melbourne. Ing. Jan Jaroš zemřel v roce 2014 v Hranicích.