Ladislav Vlodek

akademický malíř a sochař ( * 1907, Ostrava    † 1996, Hranice)

Ladislav Vlodek byl akademický sochař a malíř. Byl synem zahradníka Antonína Wlodka, jehož předci byli polského původu. V jeho čtyřech letech, roku 1911, se rodina přestěhovala do Chicaga. Pobyt v nádherném přírodním prostředí v blízkosti Michiganského jezera zásadně ovlivnil jeho estetické vnímání.

Koncem roku 1921 se rodina vrátila zpět do vlasti. Otec Antonín zakoupil v Hranicích rozsáhlé pozemky a několik budov na Staré střelnici. Ladislav dokončil základní vzdělání na Měšťanské škole v Hranicích a jako učeň sochařství navštěvoval zdejší Všeobecnou živnostenskou pokračovací školu. Poté absolvoval studium malby a sochařství v Praze. Při studiu spolupracoval s několika časopisy a kreslil ilustrace a komiksy s autorskou postavou kocoura Felixe.

V roce 1928 se vydal na studijní cestu do Itálie, kde pobýval do roku 1931, kdy se na přání otce vrátil zpět do Hranic. Pracoval jako sochař, malíř a grafik. Od konce padesátých let se intenzivně věnoval grafice a získal uznání jak v tuzemských zemích, tak v zahraničí. Ladislav Vlodek se trvale zapsal do historie české komiksové tvorby.

Město Hranice mu dodnes vděčí za to, že v 60. letech společně se svým švagrem, plukovníkem Václavem Vlasákem, zachránil před zničením mramorovou sochu císaře Františka Josefa I. z roku 1898, zhotovenou vídeňským sochařem Emanuelem Pendlem. Tato ojedinělá socha císaře v celé České republice dodnes zdobí areál Staré střelnice v Hranicích a je jednou z turistických atraktivit. Je také autorem pamětní desky JUDr. Františka Šromoty na budově Staré radnice. Ladislav Vlodek zemřel roku 1996 v Hranicích.

Foto: archiv Milana Králika