Cyril Bláha

režisér a herec ( * 1909, Drahotuše    † 1974, Ostrava)

Cyril Bláha byl režisér, herec a organizátor ochotnického divadla na Hranicku. V amatérských divadlech hrál již od dětství. Divadlo bylo jeho celoživotní vášní. Pracoval celý život ve firmě Kunz Hranice.

Ve svém volném čase vystupoval jako herec v dramatickém odboru Sokola. Pod vedením zkušeného režiséra Františka Benoniho vytvořil řadu klíčových postav. Za zmínku stojí postava Jana Pičky Píseckého v Nezbedném bakaláři nebo Vocilka ve Strakonickém dudákovi. Cyril byl také členem dramatického souboru Skálova pětka, který deset let působil v Hranicíh a okolí se scénkami a písničkami. Dále na sebe upozornil v divadelním souboru Orla Hranice, kde uváděl populární operety.

Po druhé světové válce se Cyril přestěhoval do Drahotuš, kde v roce 1942 obnovil divadelní spolek Tyl. Divadelní spolek Tyl Drahotuše funguje dodnes. Současně také spolupracoval s Divadelní jednotou v Hranicích. Po roce 1945 se stal okrskovým režisérem a v letech 1952 až 1956 řídil závodní klub Sigma v Hranicích a jeho divadelní soubor, se kterým dosáhl řady úspěchů. Od roku 1959 byl Cyril organizátorem divadelního festivalu Pobečví v Hranicích.

Byl také členem redakčního kolektivu časopisu Amatérská scéna a často publikoval v měsíčníků Zpravodaj města Hranic a lázní Teplic nad Bečvou. Zde je nejcennější jeho obsáhlá příloha zpravodaje s názvem Z historie hranických ochotníků, která však nebyla dokončena. V letech 1920 až 1969 sehrál celkem šest set padesát jedna představení a s kabarety a estrádami by se jednalo o téměř tisíc představení. Za svůj život režíroval sedmdesát devět her, třicet osm kabaretů a estrád, deset divadel poezie a hrál s celkově šestnácti soubory. Cyril Bláha zemřel v roce 1974 v Ostravě.

Foto: archiv Milana Králika