Friedrich Wallisch

rakouský dramatik a lékař ( * 1890, Hranice    † 1969, Vídeň)

Friedrich Wallisch byl rakouský dramatik, básník a lékař. Byl synem Dr. Wilhelma Wallische, který působil jako zástupce hlavního lékaře na císařsko-královské Vyšší vojenské reálce v Hranicích a později se stal mezinárodně uznávaným zubním lékařem.

Friedrich se živil jako novinář, spisovatel, dramatik a vydavatel. Současně se věnoval také studiu na vídeňské univerzitě se zaměřením na filozofii a lékařství. V roce 1914 byl mobilizován. V průběhu války byl promován na doktra medicíny, ale lékařskou praxi nikdy nevykonával. I nadále se věnoval literární a vydavatelské činnosti.

Mezi jeho známá díla patří román Die Gewalt (Násilí) z roku 1925, Abenteuer in Afrika (Africké dobrodružství) z roku 1937, Der König (Král) z roku 1954 nebo Dschungel (Džungle) z roku 1966. Pro historii vojenství je významná jeho práce Die Flagge Rot – Weiss – Rot, která popisuje osudy habsburské námořní flotily.

V roce 1923 založil Evropské nakladatelství ve Vídni, které seznamovalo veřejnost s vrcholnými díly meziválečné evropské literatury. O šest let později také založil Rakousko-albánskou společnost a byl zakladatelem a prvním předsedou Ochranného sdružení rakouských spisovatelů – Schutzverband der österreichischen Schriftsteller. Friedrich Wallisch zemřel v roce 1969 ve Vídni.