Miroslava Sternová

herečka ( * 1926, Praha    † 1955, Mexico City)

Miroslava Sternová byla slavná mexická filmová herečka českého původu, přezdívaná jako „mexická Marilyn Monroe“, známá také pod pseudonymem Miros Mango nebo jen Miroslava. Byla dcerou MUDr. Oskara Sterna, který byl v letech 1931 až 1939 hlavním lékařem v lázních Teplicích nad Bečvou.

V roce 1940 opustila spolu s rodinou Protektorát Čechy a Morava, po ponižujícím jednání s nacistickými úřady a propadnutí veškerého majetku. Útočiště našla v Mexiku a během druhé světové války studovala v USA architekturu a design. Studia však nedokončila, jelikož její matka Miroslava Sternová onemocněla rakovinou a roku 1945 zemřela, což Miroslavu psychicky velmi poznamenalo a trpěla těžkými depresemi.

Miroslava Sternová byla velice oslnivou ženou, proto není divu, že byla zvolena královnou plesu Country Clubu v Mexico City, což ji otevřelo cestu na mexické a posléze i holywoodské filmové plátno. V letech 1946 až 1955 natočila Miroslava celkem třicet filmů. Do zlatého fondu světové kinematografie se zapsaly filmy jako Škola vandráků, Zločinný život Archibalda de la Cruz či Pokus o zločin.

Krátce po natočení svého posledního filmu spáchala v roce 1955  sebevraždu, po požití množství barbiturátů. Její památka žije v Mexiku dodnes, dokonce tam o ní byl natočen celovečerní film, napsána divadelní hra i obsáhlá esej.

Foto: archiv Milana Králika