Jiří Brdečka

spisovatel, ilustrátor a režisér ( * 1917, Hranice    † 1982, Praha)

Jiří Brdečka byl český novinář, spisovatel, scénarista, výtvarník, kreslíř, ilustrátor a filmový režisér hraných i animovaných filmů. Byl synem Otakara Brdečky, který působil jako učitel na měšťanské škole v Hranicích a Bohumily Brdečkové, taktéž učitelky.

Jiří Brdečka žil v Hranicích do roku 1936, odmaturoval na zdejším Státním reálném gymnáziu a odešel na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Poté působil od roku 1949 v Československém státním filmu jako scénárista, dramaturg a filmový režisér. Spolupracoval s Jiřím Trnkou, Janem Werichem a Oldřichem Lipským ve studiu Bratři v triku.

Jiří Brdečka se proslavil zejména filmovými scénáři v parodických filmech Limonádový Joe aneb Koňská opera, Adéla ještě nevečeřela nebo Tajemství hradu v Karpatech. Jako scénárista se podílel také na filmech Byl jednou jeden král, Vynález zkázy, Až přijde kocour, Císařův pekař, Pekařův císař, participoval na filmové podobě Barona Prášila a rozepsal scénář k pohádce Tři veteráni.

Brdečka byl jednou z nejoriginálnějších tvůrčích osobností a byl označován jako mistr parodie. Jiří Brdečka zemřel roku 1982 a je pochován na městském hřbitově v Hranicích, spolu se svým otcem Otakarem. Jeho dcera, Tereza Brdečková, působí jako novinářka, spisovatelka, filmová kritička a redaktorka.