Rainer Maria Rilke

básník a spisovatel ( * 1875, Praha    † 1926, Valmont u Montreux)

Rainer Maria Rilke byl světově proslulý básník, spisovatel a dramatik. Narodil se do německé úřednické rodiny. Později svou rodinu považoval za maloměstskou a styděl se za ní, své matce však vděčil za to, že ho přivedla k poezii. Dětství neměl zrovna lehké, jeho matka ho zhruba do pěti let věku oblékala do dívčích šatů a oslovovala Renée, podle dcery, která zemřela rok před jeho narozením.

Po rozchodu rodičů byl Rilke odeslán do vojenské internátní školy, kterou doslova protrpěl. Poté pokračoval na Nižší vojenské reálce v St. Pölten a na Vyšší vojenské reálce v Hranicích. Ze studií byl však ze zdravotních důvodů uvolněn. Od roku 1895 se pak začal věnovat studiu literatury, dějin umění a filozofie na univerzitách v Praze a Mnichově. Už ve svých devatenácti letech vydával na vlastní náklady své sbírky milostných veršů. Okouzlení rodnou Prahou a obdiv k českým lidovým písním i spisovatelům Tylovi, Vrchlickému a Zeyrovi vyjádřil v básnické sbírce Larenopfer, česky Můj domov, z roku 1896. Toho roku si René také změnil jméno na Rainer.

V roce 1901 se v Paříži oženil se sochařkou Clarou Westhoffovou a měl s ní dceru Ruth. Obě ale po roce manželství opustil a zbytek svého života prožil na cestách. Žil bohémským stylem života a rád se nechával vydržovat svými obdivovatelkami, zejména staršími ženami šlechtického původu. Nejznámější z nich byla Sidonie baronka Nádherná, Marie kněžna Thurn-Taxis a celoživotní přítelkyně Lou Andreas-Salome.

Rainer Maria Rilke je považován za předchůdce literárního existencionalismu a největšího spirituálně-lyrického autora moderní německé literatury. Jeho básnická tvorba se vyznačuje ponurostí, pocitem osamění, bezmocí a odcizením. Rainer zemřel roku 1926 na leukémii. Bylo mu padesát jedna let.