Rudolf Barvíř

radiotelegrafista a střelec ( * 1911, Hranice    † 1944, Helmsdale - Skotsko)

Rudolf Barvíř byl radiotelegrafista a střelec československé bombardovací perutě. Byl synem řezníka a uzenáře Jana Barvíře a Ludmily Barvířové. Studoval šest ročníků reálného gymnázia v Hranicích a později se dal na studium fakulty všeobecného lékařství s působištěm v Brně. Na pamětní desce členů Sokola na budově místní sokolovny je uváděn jako student medicíny.

Na podzim roku 1939, kdy nacisté uzavřeli české vysoké školy po zatýkání vysokoškolských učnů, přešel protektorátní hranice a přes Slovensko se balkánskou cestou dostal až to tehdejší Palestiny. Tam se přihlásil do československé jednotky, v roce 1943 byl převelen do Velké Británie a zařazen k československým leteckým jetnotkám RAF, kde působil jako střelec a telegrafista a byl přidělen k pobřežnímu letectvu.

Rudolf Barvíř zahynul v roce 1944 krátce po startu letounu spolu se čtyřmi dalšími kolegy. Letoun měl provést nálet na německou ponorku, která byla lokalizována u pobřeží Norska. Avšak asi čtvrt hodiny po startu z letiště letoun narazil do vrcholu kopce severně od skotského města Helmsdale. Rudolf Barvíř byl pochován na vojenském hřbitově St. Duthuse ve skotském městě Tain. V roce 1946 byla symbolická urna Rudolfa Barvíře převezena do vlasti a roku 1998 uložena do Památníku zahraničních letců na městském hřbitově v Prostějově.

Foto: z knihy František Loucký: Mnozí nedoletěli