Godwin von Brumowski

rakousko-uherský pilot ( * 1889, Wadovice    † 1936, Schiphop u Amsterodamu)

Godwin von Brumowski byl nejúspěšnější rakousko-uherský pilot první světové války. Byl synem rakousko-uherského generálmajora s českými kořeny Albína von Brumowského, který se narodil v Doubravě u Karviné.

Godwin Brumowski měl domovskou příslušnost ve Starých Hamrech, oblíbeném beskydském středisku, kde žil jeho dědeček Karel. Česky se však Godwin nikdy nenaučil, mluvil polsky a německy. Studoval Vyšší vojenskou reálku v Hranicích a poté Technickou vojenskou akademii v rakouském Mödlingu, kde byl roku 1910 jmenován poručíkem dělostřelectva. Dělostřelcem byl až do roku 1915, poté požádal o přeřazení k letectvu, přímo na ruské frontě první světové války.

Absolvoval kurz leteckých pozorovatelů, byl přeložen k letecké setnině a vyznamenal se v roce 1916, kdy společně s velitelem setniny zmařili náletem přehlídku ruských vojsk a ještě sestřelili dvě ze sedmi stíhaček, které je pronásledovaly. Poté absolvoval pilotní výcvik a obdržel titul Feldpilot. Godwin Brumowski se stal nejúspěšnějším stíhacím esem rakousko-uherského letectva. Je mu přičítáno třicet pět vzdušných vítězství. Na ruské frontě sloužil jako pilot do roku 1916, pak byl převelen do Itálie a v roce 1917 byl jmenován velitelem první rakousko-uherské stíhací letky na italské frontě.

Po rozpadu habsburské monarchie a propuštění z armády dlouhou dobu nevěděl, co se svým životem a nedokázal vést pravidelný, pro něj nudný život. Často se oddával automobilovým jízdám, zběsilým jízdám na koních, závodně plaval a také bruslil. Nakonec po deseti letech opustil manželku i dceru, vrátil se do Vídně, kde se znovu oženil a založil zde leteckou školu. Godwin Brumowski zemřel v roce 1936 při letecké havárii letounu, který nepilotoval.