Josef Bryks

stíhací pilot ( * 1916, Lašťany u Šternberka    † 1957, Ostrov nad Ohří)

Josef Bryks byl stíhací pilot a hrdina protinacistického i protikomunistického odboje. Narodil se do rolnické rodiny a byl sedmý z osmi dětí. Nastoupil vojenskou prezenční službu a absolvoval školu důstojníků jezdectva v záloze. V hodnosti desátníka absolventa byl přijat do Československé vojenské akademie v Hranicích, kde přestoupil do leteckého oddělení. V roce 1937 byl jmenován poručíkem letectva s kvalifikací letecký pozorovatel.

V roce 1940 se pokusil uprchnout z Protektorátu Čechy a Morava, zdařil se mu až druhý pokus, kdy se dostal do Francie. Do bojů německo-francouzské války roku 1940 již nestihl zasáhnout, jelikož byl evakuován do Velké Británie, kde byl přijat do RAF a povýšen na nadporučíka letectva československé armády. Josef skvěle ovládal anglický jazyk, proto byl přeložen ke stíhací peruti Hurricany, která byla složena zejména z kanadských letců.

Absolvoval také kurz nočního létání a byl povýšen do hodnosti Flying Officer, v roce 1941 byl však sestřelen poblíž francouzského města Lille a po seskoku padákem byl zajat. Zatajil český původ a celkem pětkrát se pokusil o útěk z německých zajateckých táborů. V roce 1944 byla jeho identita prozrazena a Josef byl předán gestapu v Praze a obviněn z velezrady. Život mu zachránila intervence Červeného kříže, po které byl vrácen do zajateckého tábora, ze kterého byl v roce 1945 osvobozen americkou armádou.

V letech 1945 až 1948 učil v hodnosti majora letectva angličtinu a létání na leteckém učilišti v Olomouci. Po únoru 1948 byl propušten z armády a v květnu byl uvězněn. Svou manželku s dcerou stihl včas poslat do Velké Británie. On sám byl odsouzen na deset let těžkého žaláře, který mu byl po neúspěšném útěku prodloužen na dvacet let. Josef Bryks zemřel v roce 1957 v táboře při uranovém dole Rovnost v Ostrově nad Ohří ve věku čtyřicet jedna let.

Josef Bryks byl vyznamenán řádem Britského impéria. O jeho hrdinném životě byl natočen anglický film Srdce v zajetí a v Hollywoodu film Velký útěk v hlavní roli se Steevem McQueenem. Český režisér Jan Polák natočil o Josefu Bryksovi dokumentární film s názvem Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse. V roce 2006  byl Bryks vyznamenán také Řádem bíleho lva a v roce 2008 byl povýšen do hodnosti brigádního generála in memoriam.