Milan Píka

brigádní generál ( * 1922, Hranice    † 2019, Bratislava)

Milan Píka byl slovenský a český brigádní generál. Byl synem generála Heliodora Píky, který měl k Hranicím velmi osobitý vztah, jelikož zde poznal svou manželku.

Milan vstoupil do československého zahraničního odboje ve Francii a stál u zrodu československé zahraniční armády. Po pádu Francie odcestoval do Spojeného království, kde vstoupil do služeb Royal Air Force. Tam sloužil u pozemního personálu.

Po válce se rozhodl věnovat studiu práv na Karlově univerzitě. Ta bohužel nedokončil, jelikož byl obviněn z přípravy únosu svého otce a ze spolupráce s britskou rozvědkou. Pro nedostatek důkazů byl trestu sproštěn, ale byl vyloučen ze studií a získal umístění v dolech v Jáchymově.

V roce 1949 byl jeho otec Heliodor odsouzen ve vykonstruovaném soudním procesu a dne 21. června byl popraven. Po popravě se jeho manželka nastěhovala ke své sestře na Paseky a pracovala v lázních Teplicích nad Bečvou jako pokojská. Později se odstěhovala i se svým synem na Slovensko, čímž se Milan vyhnul trestu v dolech v Jáchymově.

Píka snažně usiloval o očištění jména svého otce jako oběti justiční vraždy. To se mu podařilo až v 60. letech, kdy zažádal na radu Ludvíka Svobody o soudní rehabilitaci. V roce 2014 byl povýšen do hodnosti brigádního generála, a to současně jak slovenským prezidentem Gašparovičem, tak českým prezidentem Zemanem. Byl tedy jediným generálem dvou armád – české i slovenské. Milan Píka zemřel 20. března 2019 v Bratislavě.

Foto: archiv Milana Králika