Čeněk Kramoliš byl spisovatel, historik, okresní školní inspektor a pedagog.
Narodil se 7. 12. 1862 v Rožnově pod Radhoštěm do rodiny řezníka. Studia ho provedla nižším gymnáziem ve Valašském Meziříčí a učitelským ústavem v Příboře. Sám vyučovat začíná v roce 1882, postupně prochází Krásenskem, Marefami, Kloboučky a Vyškovem.
V roce 1908 se stěhuje do Hranic a stává se inspektorem pro české školy v Hranickém okresu. Tuto funkci si drží až do roku 1925, mezi lety 1910 a 1924 navíc přebírá roli ředitele dívčí měšťanské školy. Vedle ní zakládá také Odbornou školu pro ženská povolání v Hranicích, jejíž ředitelem je mezi roky 1912 a 1926.
V neposlední řadě se věnuje vedení městské kroniky, kterou spravuje mezi lety 1912 a 1935.
Jeho literární tvorba se zaměřuje na vesnickou a historickou tématiku, především z Valašska. V románu „Bratři Doliňáci“ zachycuje lidové rebelie v Zubří, v knize „Moravská babička“, inspirované jeho vlastní „stařenkou Rozinou“, líčí běžný život v Rožnově v druhé polovině 19. století. Kniha „Válečné vzpomínky školního inspektora“ poté nabízí pohled na Hranice za první světové války.
Vydává i díla faktografická, týkající se hlavně historie Rožnova a okolních osad, například „Bučovický okres“ a „Rožnovský okres“. Mezi další z jeho nejvýznamnějších knih patří také „Z kroniky města Rožnova“ a jeho „Sbírka přísloví a pořekadel“.
Všude, kde pracoval, působil také osvětově, v rámci ochotnických divadel, přednášek, besed a podobně. Byl spoluzakladatelem Valašského krúžku v Brně.
Dílo Čeňka Kramoliše bylo oceněno deseti cenami, včetně Ceny Moravského zemského výboru a významné Ceny České akademie v Praze. Čestným občanem města Hranic byl jmenován už v roce 1926, byly po něm také pojmenované ulice v Ostravě, Hranicích, Valašských Kloboučkách a Brumově-Bylnici. V Rožnově nese jeho jméno dokonce celá čtvrť, Kramolišov.
Čeněk Kramoliš zemřel 16. 6. 1949 v Brně. Odpočívá na čestném pohřebišti Valašský Slavín v rodném Rožnově pod Radhoštěm.