Hubert Pavézka byl majitel instalatérského závodu v Hranicích a zakládající člen místní odbočky ilegální organizace Obrana národa. Byl synem obchodníka Františka Pavézky a jeho manželky Eleonory. Vyučil se zámečníkem. Po první světové válce se rodina přestěhovala do Hranic, kde Hubert zakoupil dům pro sebe a svou rodinu.
V roce 1923 zřídil v Hranicích prosperující zámečnickou dílnu a aktivně se zapojil do společenského dění ve městě. Byl členem sokolské jednoty, hrál v divadle a pořádal významné okresní a městské akce. Jeho firma se rozrostla na instalatérský závod a zaměstnávala kolem padesáti zaměstnanců. Firma měla mnoho zakázek také od armády, při budování Dělostřeleckých kasáren (bývalá kasárna Jaslo) a dostavbě budov v kasárnách Československé vojenské akademie (nyní Kasárna gen. Zahálky).
V březnu roku 1939 se Hubert zapojil do ilegální protinacistické činnosti a v dubnu se zúčastnil zakládající schůze hranické odbočky Obrany národa v obci Velká, kterou zorganizoval generál Otakar Zahálka. Jeho úkolem bylo zajistit zbraně a munici. V květnu roku 1939 vnikl spolu s Janem Čechem do skladiště zbraní v Dělostřeleckých kasárnách v Hranicích a značné množství zbraní odcizili také z Olomouce. Trhaviny zajistili z lomu Skalce u Hranic. Vyzbrojení organizace vycházelo z představ, že demokratické státy Evropy i stalinský Sovětský Svaz přestanou po okupaci Čech a Moravy ustupovat Hitlerovi, zastaví vojensky nacistickou expanzi a vypukne ozbrojené povstání.
Tyto představy se nenaplnily a když 1. září roku 1939 nacisté po dohodě se Stalinem přepadli Polsko, byl Hubert spolu s dalšími hranickými odpůrci nacismu zatčen. Z nacistických mučíren bohužel už nikdy nevyšel. Gestapu se podařilo rozkrýt celou síť Obrany národa v Hranicích i na celé Moravě a Hubertovi přitížil také fakt, že gestapo v jeho bytě našlo regionální sklad zbraní Obrany národa. Hubert Pavézka byl vězněn v Kounicových kolejích v Brně, v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald a po vynesení rozsudku smrti byl dne 19. února 1943 popraven sekyrou ve Vratislavi v Polsku.
Foto: archiv Milana Králika