Josef Ocelka

štábní kapitán letectva ( * 1908, Lipník nad Bečvou    † 1942, Brize Norton)

Josef Ocelka byl bombardovací pilot a hrdina protinacistického odboje. Narodil se v malé vesničce Nové Dvory, která je dnes součástí města Lipníka nad Bečvou. Absolvoval školu důstojníků pěchoty v záloze v Opavě a nastoupil v Hranicích na dvouleté studium Vojenské akademie.

Josef se stal poručíkem pěchoty a byl ustanoven velitelem čety Horského praporu ve slovenském Ružomberoku. Tam zůstal i po přeložení k Horskému pěšímu pluku, kde velel nejprve četě a poté i rotě. Josef se věnoval řadě sportů a měl skvělou fyzickou kondici. Nadřízení o něm mluvili jako o vzoru důstojníka a spolehlivém kamarádovi. Josef se rozhodl absolvovat kurz letounových pozorovatelů a v roce 1937 byl na vlastní žádost přeložen k letectvu.

Roku 1939 uprchl do polského Krakova a přihlásil se do protinacistického odboje. Z Polska putoval do Francie, kde podepsal pětiletou službu u cizinecké legie. Když začala druhá světová válka, přeškolil se na stíhače a absolvoval výcvik pilota bitevních letounů. Situace se však tak rychle vyvíjela, že do války nestihl zasáhnout. Po porážce Francie byl evakuován do Velké Británie.

V roce 1941 se stal velitelem 311. bombardovací perutě a svými bojovými úspěchy i osobním vzorem si získával respekt i popularitu. Díky své mohutné, 190 cm vysoké postavě a mimořádné odvaze, byl svými podřízenými přezdíván „Vocelovej“. Vždy se snažil splnit úkol za každou cenu. Ze všech příslušníků jednotky měl nejvíce nočních náletů, nejvíce nalétaných operačních hodin a výrazně převyšoval předepsané normy.

Josef Ocelka zemřel 21. července roku 1942 při zkušebním letu. Krátce po startu zavadil o střechu hangáru a zřítil se, bohužel byl na místě mrtev. Po roce 1989 byl Josef Ocelka in memoriam povýšen na generálmajora. Název „Generál Ocelka“ nese od roku 2007 také Airbus 319, který je určen k přepravě početnějších vládních delegací, přepravě vojáků Armády České republiky na zahraniční mise a plnění úkolů zdravotnického a humanitárního programu MUDEVAC.